Wybór sprzętu
Jaki rodzaj i moc klimatyzatora będą odpowiednie do konkretnego mieszkania oraz jak go zainstalować? Aby zakupić klimatyzator, który będzie służył przez długi czas i nie będzie wymagał dodatkowych wydatków, warto zwrócić uwagę i wziąć pod uwagę następujące kwestie:
Zamów Wybór sprzętu
Jaki klimatyzator wybrać:
Obecnie do instalacji w mieszkaniach stosuje się trzy rodzaje klimatyzatorów:
- Klimatyzator okienny.
- System split.
- Przenośny klimatyzator podłogowy (mobilny).
Klimatyzator okienny jest łatwy w montażu i jest jednym z najbardziej przystępnych cenowo, ale ma kilka wad. Jego wadą jest to, że estetycznie psuje wygląd pomieszczenia, w którym jest zainstalowany. Jest przypisany do określonego miejsca – okna lub balkonu. Klimatyzator okienny zużywa więcej energii w porównaniu do systemu split. Wydaje również dźwięki, które w ciągu dnia mogą być niezauważalne, ale w nocy mogą przeszkadzać w spokojnym śnie. Wnioskując: klimatyzator okienny może być używany jako dodatkowy i instalowany do chłodzenia pomieszczenia tylko w ciągu dnia.
System split (wewnętrzna jednostka) składa się z dwóch części – wewnętrznej z parownikiem, wentylatorem i filtrem oraz zewnętrznej z kompresorem, kondensatorem i wentylatorem. Głównymi zaletami systemów split są: prostota konstrukcji, możliwość montażu w dowolnym miejscu pomieszczenia, brak hałasu. Do wad systemów split można zaliczyć: brak możliwości dostarczania świeżego powietrza do wnętrza, zewnętrzna jednostka psuje fasadę budynku. Wnioskiem jest to, że system split można montować w dowolnym pomieszczeniu, jednak konieczne jest regularne wietrzenie tego pomieszczenia, aby uniknąć skupienia szkodliwych substancji w mieszkaniu.
Przenośny klimatyzator podłogowy (monoblok) pod względem głównych cech różni się niewiele od nowoczesnych systemów split.
Jak obliczyć moc klimatyzatora
Moc powinna być wybierana na podstawie powierzchni pomieszczenia, w którym zostanie zainstalowany, oraz obecności okien i drzwi. Stosowana jest następująca formuła: powierzchnia pomieszczenia * wysokość sufitu * 40 W/m³. Na przykład: Twoje pomieszczenie ma powierzchnię 20 m², a wysokość sufitu wynosi 2,5 m. W rezultacie obliczenie będzie wyglądać następująco: 20 m² * 2,5 m * 40 W/m³ = 2 kW. Do uzyskanego wyniku należy dodać ciepło generowane przez ciało człowieka, w rezultacie moc klimatyzatora z zapasem powinna wynosić 2,5 kW.
Gdzie najlepiej zainstalować klimatyzator
Jeśli zdecydowaliście się na instalację klimatyzatora okiennego, wybór miejsca instalacji jest ograniczony – może to być okno lub okno w drzwiach balkonowych.
Jeśli wybraliście system split, zewnętrzna jednostka jest instalowana za oknem nieco poniżej parapetu lub lewo/prawo od okna. Zewnętrzna jednostka splitu jest montowana na specjalnym wsporniku w odległości 15-20 cm od ściany. Wewnętrzna jednostka systemu split może być zainstalowana na dowolnej ze ścian, ale przy tym należy przestrzegać pewnych zasad. Odległość od sufitu do wewnętrznej jednostki powinna wynosić co najmniej 10 cm. Odległość do najbliższej przeszkody powinna wynosić co najmniej 2 metry, to odległość jest potrzebna do prawidłowej pracy czujnika temperatury.
Planując rozmieszczenie wewnętrznej i zewnętrznej jednostki, należy uwzględnić ułożenie trasy między jednostkami (dwie miedziane rurki różnej średnicy w izolacji, przewód elektryczny i odpływ do usuwania kondensatu).
Wstępna wycena w ciągu 24h
-
Kontakt
-
Lokalizacja
Walerego Sławka 15, 02-495 Ursus Warszawa.
-
Godziny otwarcia
Pn-Sb 08 - 20
Nd dzień wolny